Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Najvšestrannejší prenosný reproduktor je od značky KENWOOD

Značka známa najmä svojimi kvalitnými autorádiami to občas skúša aj na trochu príbuzných odvetviach. Tentoraz skúša na trh preraziť so svojimi dvoma novými prenosnými reproduktormi. A môžme potvrdiť, že má našliapnuté dobrým smerom.
Nám sa dostal do rúk vyšší model s označením CR-ST50DAB. Ešte je to isté v menšej verzii s označením CR-M10DAB. Tieto dva modely majú absolútne rovnaké technické parametre a aj funkcionalitu a výbavu. Jediný rozdiel je v osadených meničoch. Vyšší model CR-ST50DAB disponuje dvoma 2" meničmi a menší len jedným. Samozrejme sa nebudeme baviť o veľkosti a hmotnosti, čo už je zrejmé z fotografie.

Kenwood portable audio

Aj keď výrobca radí tieto modely medzi prenosné reproduktory, skôr by sme dali k tomu definíciu skladnejšie. A aj zameranie týchto reproduktorov je posunuté oproti klasickým prenosným reproduktorom trochu ďalej.

Parametre
Keď sme si pozreli zbežne na parametre, vieme, že to je takmer ideálny reproduktor ktorý na trhu chýba. Predovšetkým disponuje zabudovaným FM RDS / DAB+ tunerom. Na túto funkcionalitu prenosné reproduktory už pomaly zabúdajú a spoliehajú sa na zdroj z pripojeného zdroja, ale nedokážu samostatne fungovať. Bluetooth vo verzii 5.0 vám zas zabezpečí s konektivitou s ďalšími zariadeniami, ako sú mobilné telefóny, notebooky či počítače bez potreby akéhokoľvek kábla.

Meniče s max. výkonom 3W zabezpečia dostatok zvuku bez akéhokoľvek skreslenia v bežnej domácnosti. Na párty to nie je, ale svoju úlohu niekde na chate, v domácnosti, pri počítači si zabezpečí bez problémov.

Kenwood CR-ST50DAB

Takmer ideálny reproduktor
Týmto výpočet vlastností nekončí. KENWOOD CR-ST50DAB nás oslovil práve tými maličkosťami, ktoré sú na prvý pohľad možno neviditeľné. Reproduktor môžete použiť aj ako PC reproduktor, keďže na zadnej strane disponuje konektorom AUX-In. Hneď vedľa je identický konektor do ktorého si môžete pripojiť slúchadlá. Toto nám veľmi chýba aj na klasických PC reproduktoroch. K počítaču alebo inému zariadeniu máte štandardne pripojené reproduktory, ale občas chcete počúvať ďalej, ale nerušiť okolie. Takto stačí na reproduktor napojiť slúchadla, reproduktor sa stlmí a zvuk ide iba do slúchadiel.

Kenwood CR-ST50DAB

Dôležitou maličkosťou sú aj ovládacie tlačídla spolu so stavovým displejom. Displej je dostatočne veľký a dokonalo čitateľný. Síce sa nedajú konfigurovať možnosti zobrazenia, ale ani sme nepotrebovali. Primárne je zobrazenie aktuálneho času a zdroja zvuku. Pri DAB+ či FM sa vám zobrazuje názov stanice + ďalšie stanice, ak ich daná vysielaná stanica posiela do éteru. Tlačidlá poskytujú základné ovládanie, ale sú tu aj doplnkové tlačídla na uloženie štyroch rádio staníc (plus si môžete uložiť ´do pamäte ďalších 16). To platí zvlášť pre FM a zvlášť pre DAB. Pravé otočné koliesko slúži na ovládanie hlasitosti a pravé je multifunkčné. Napr. v Bluetooth režime funguje pri stláčaní ako PLAY/PAUSE. Slúži aj na pohyb v menu, či jemné ladenie atď. (Menší model CR-M10DAB má trochu iné usporiadanie)

Kenwood CR-ST50DAB

Prenosný reproduktor sa definuje aj tak, že by mal slúžiť na prehrávanie kdekoľvek. A keď kdekoľvek, tak aj tam kde nie je elektrická zásuvka a musí disponovať vlastným napájaním. Napriek tomu, aké rozmery má tento reproduktor, nedisponuje vlastnou vstavanou batériou. KENWOOD CR-ST50DAB sa dá napájať pomocou 4 batérii typu AA. Môže to byť výhodou aj nevýhodou. Záleži, z akého uhlu sa na to pozeráte. My v tom vidíme pozitívum. Po vybití integrovanej batérie potrebuje zdroj energie na znovu nabitie. V tomto prípade vám stačí vymeniť baterky. A baterky typu AA dostanete na celom svete v akejkoľvek zastrčenej dedine. Podobne ako coca colu ;).

Kenwood CR-ST50DAB

Dizajn reproduktoru
Na KENWOOD CR-ST50DAB sa nám pačí aj jeho dizajn s nádychom retra. Nikde nie je nič komplikované na ovládanie a všetko je jasné. K dokonalosti nám chýba len vyklápacia rukoväť na prenášanie. Ale jeho kvádrový dizajn so zaoblenými hranami nám príde veľmi účelovy. Nemáte problém umiesniť reproduktor do akéhokoľvek priestoru. Meniče reproduktorov sú iba v prednej časti zariadenia hrajúce smerom dopredu. Nikde nič nevyčnieva a ani neprekáža. Jediné čo je nutné, aby reproduktor disponoval teleskopickou vysúvacou anténou. Tá je umiestnená na zadnej časti.

Kenwood CR-ST50DAB

Zvukové vlastnosti
Nebudeme si klamať. Nie je to žiaden audiofilský zázrak, čo nie je ani účelom takéhoto reproduktoru. V danej kategórii je to nadpriemerný reproduktor, ktorý je určený na bežné počúvanie. Väčšina ho bude používať na počúvanie rádia, kde si pravdu povedzme, nevysielajú v nejakej vysokej kvalite. Čo sme boli prekvapený, aj digitálne rádio vysiela niekde na úrovni 128kbps. Napriek tomu, keď je dátový tok na podpriemernej úrovni, prehrá dané vysielanie na vynikajúcej úrovni.

O niečo horšie to už je s prehrávaním hudby. Hudbe chýba potrebná dynamika, hlbšie basy a vyššie výšky. Meniče sú optimalizované viac na stredné pásmo, ktoré všetkému dominuje. Ako sme už spomenuli skôr, je to reproduktor, kde prím hraje práve digitálne a análogové rádio. Na denno denné poučúvanie v pozadí, niekde v kancelárii, doma v kuchyni je to priam ideálne. Zastúpi svoju úlohu aj ako reproduktor k počítaču.

Kenwood CR-ST50DAB

Má aj svoje chybičky krásy
Dokonalý reproduktor hľadáme už veľmi dlho, ale tak ako pri všetkom, nič nie je dokonalé. Navyše každý ma svoje preferencie. Ak by sme mali zhodnotiť tento reproduktor na všeobecné použitie, dali by sme mu hodnotenie niekde na úrovni 85% až 90%. A čo nám vadilo, alebo chýbalo?
- Chýba rukoväť na prenášanie, čo si aj tento dizajn reproduktoru vyžaduje
- Nedá sa vôbec vypnúť podsvietenie displeja (iba znížiť jas)
- Napájanie, je riešené cez špeciálny jack konektor. Výrobca už mohol zvoliť USB napájanie.

Pozítiva prevládajú nad tými pár negatívami
- DAB+ / FM rádio
- rádiobudík
- Bluetooth 5.0
- Aux-In a slúchadlový výstup
- Namiesto integrovanej batérie, napájanie so 4x AA batériami
- jednoduchý a účelový dizajn
- skvelý pomer cena/výkon
- Rokmi overená kvalita značky KENWOOD (už od roku 1946)

Záver
Ak hľadáte klasické rádio, tak KENWOOD je práve pre Vás. Zobrali dizajn klasických tranzistorových rádii a vylepšili na modernú úroveň. Disponuje navyše Bluetooth konektivitou vo verzii 5.0. Rádio si pripojíte aj k počítaču pomocou AUX-In konektora. Rádio si nájde svoje miesto všade, či už v kuchyni, garáži, pracovisku alebo na chate. My ho odporúčame všetkými desiatimi.

Pošlite článok známemu